Undergraduate Course Schedule

View the Graduate Course Schedule

Register online through my.Fairfield

 Fall 2015

Course Sec CRN CR Course title Eve Time/date Professor
EG 31 C01 75278 3 Fundamentals of Engineering MR 9:30-10:45am Munden/Berdanier
EG 31 C02 75848 3 Fundamentals of Engineering MR 11:00-12:15pm Munden/Berdanier
EG 31 C03 76726 3 Fundamentals of Engineering MR 2:00-3:15pm Munden/Berdanier
EG 390 A 75488 3 Senior Design  I T 5:00-6:15pm Etemad S
EE 207 A 76728 3 Electronic Materials W 6:30-9:00pm Govil P
EE 213 A 75161 3 Intro to Electric Circuits (PS212) TF 11:00-12:15pm Balaji U
EE 213 B 75226 3 Intro to Electric Circuits (PS212) M 6:30-9:00pm Romansky T
EE 213L A 75710 1 Electric Circuits Lab (PS212L) T 6:30-8:30pm Cavallo J
EE 213L B 75711 1 Electric Circuits Lab (PS212L) W 11:00-1:00pm Denenberg J
EE 213L C 76125 1 Electric Circuits Lab T 2:00-4:00pm Denenberg J
EE 231 A 75204 3 Intro to Electronics Circuits and Devices MR 11:00-12:15pm Balaji U
EE 231L A 75717 1 Electronics Circuits Lab R 2:00-4:00pm Denenberg J
EE 301 A 75205 3 Signal & Systems I TF 2:00-3:15pm Balaji U
EE 315 A 76723 3 Nanoelectronics I MW 5:00-6:15pm Denenberg J
EE 346 A 75409 3 Embedded Microcontrollers R 6:30-9:00pm Lopes E
EE 346L A 75712 1 Embedded Microcontrollers Lab R 4:30-6:30pm Lopes E
EE 383 A 76724 3 Wireless Systems I T 6:30-9:00pm Denenberg J
EE 385 A 76725 3 Power Generation and  Distribution Sun 9:30-11:30am Lpizra M
ME 201 A 75300 3 Engineering Statics MR 11:00-12:15pm Zabinski M
ME 201 B 75815 3 Engineering Statics MR 3:30-4:45pm Zabinski M
ME 201 C 76729 3 Engineering Statics MR 5:00-6:15pm Zabinski M
ME 206L A 75713 1 Mechanics Lab T 12:30-2:30pm Bachenheimer L
ME 206L B 75714 1 Mechanics Lab T 3:30-5:30pm Bachenheimer L
ME 241 A 75247 3 Principles of Thermodynamics MR 3:30-4:45pm Etemad S
ME 311 A 75064 3 Machine Design MR 11:00-12:15pm Srinivas Sundarram S
ME 311 B 76402 3 Machine Design R 6:30-9:00pm Dornfeld W
ME 319 A 76730 3 Applications of Finite Element Analysis W 6:30-9:00pm Bauer G
ME 321 A 76399 3 Advanced Kinematics M 6:30-9:00pm Gunawardana R
ME 322 A 75465 3 Advanced Dynamics R 6:30-9:00pm Judge A
ME 346 A 76731 3 Energy Conversion R 6:30-9:00pm Anekwe C
ME 349 A 75573 3 Heat Transfer TF 2:00-3:15pm Etemad S
ME 349 B 75176 3 Heat Transfer MR 2:00-3:15pm Etemad S
ME 350L A 75715 1 Energy Transfer Lab M 3:30-5:30pm Wojna R
ME 350L B 75716 3 Energy Transfer Lab M 6:30-8:30pm Cupic K
MF 207 A 75466 3 Materials Science MR 8:00-9:15am Lutian M
MF 207 B 75742 3 Materials Science R 6:30-9:00pm Lutian M
MC 290 A 75208 3 Engineering Systems Dynamics MR 9:30-10:45am Srinivas Sundarram S
MC 290 B 76401 3 Engineering Systems Dynamics TF 9:30-10:45am Srinivas Sundarram S
CD 212 A 75574 3 Engineering Graphics II W 6:30-9:00pm Waugh K
CR 246 A 76400 3 Digital Electronics Design II W 11:00-1:30pm Cavallo J
CR 325 A 76710 3 Computer Graphics M 6:30-9:00pm Speretta M
CR 331 A 76711 3 Biomedical Signal Processing MR 12:30-1:45pm Lyon D
CR 346 A 76712 3 Computer System Architecture MR 2:00-3:15pm Belfadel D
CS 101 A 77023 3 Introduction to Computing TR 5:00-6:15pm Macbeth J
CS 232 A 75849 3 Data Structures R 6:30-9:00pm LaMastra P
SW 201 A 75206 3 Software Engineering Methods T 2:00-4:30pm Rusu A
SW 202 A 75306 3 Software Design Methods M 6:30-9:00pm Rusu A
SW 204 A 75816 3 Software Project Management T 6:30-9:00pm Guelakis W
SW 203 A 75307 3 Web Development T 2:00-3:15pm Rusu A
SW 305 A 77024 3 Mobile App Development M 6:30-9:00pm Govindaraja B
SW 314 A 77025 3 Network Concepts W 6:30-9:00pm Angelo R
SW 355 A 75207 3 Database Management Systems W 6:30-9:00pm Corcoran J
SW 380 A 76734 3 Health Information Systems W 2:00-4:30pm Guelakis W