Athletic Hall of Fame Inductees

The Alumni Association Athletic Hall of Fame was established in 1982 to honor those alumni who achieved excellence and distinguished themselves in Fairfield's athletic programs. Each year inductees are selected through a nomination process by the Athletic Hall of Fame Committee and honored at a spring induction ceremony.

Special Team Recognition Awards

2012-13 Honorees

William Connolly, Jr. '69 - Rugby Professional Achievement
Greg Downing '07 - Lacrosse
Erin Heslin Lopez '03 - Cross Country

ar_hof_2013 
(Pictured above from l-r: Gene Doris, Director of Athletics; Erin Heslin Lopez '03; William Connolly, Jr. '69;
Timothy Gazzini '07 (teammate of Greg Downing '07 who received the award on Downing's behalf); and
Maureen (Errity) Bujno ’90, President of the Alumni Association)

Click here to read more about the 2012-13 honorees.

Past Inductees:
Year of Induction

Name

Sport

2011-12

ar_hof11_big Colleen Cunningham-Taylor '01 Lacrosse
Chris Duffy '93 Rowing - Professional Achievement
Jim Fitzpatrick '70, M.A.'72 Service to Athletics
Tom Lopusznick '00 Baseball
Michael Pike '96 Baseball

2010-11

ar_hof10 Gail Strumpf Cheney '01 Basketball
Pamela Cluff '01 Soccer
Joseph "J.C." Groarke '99 Lacrosse
Ellen Sarosy Kiernan '03 Softball

2009-10

ar_hof09 Joanne Saunders '02 Volleyball
Samuel Peterson '97 Lacrosse

2008-09

ar_hof08 Adam Ferreri '01 Football
Mellissa Santos '03 Softball

2007

ar_hof07group Corrine Carlson '01 Volleyball
Stephen Dogmanits '01 Football
Trisha Elser-Grim '92 Basketball
Izabella Kotowski '02 Field Hockey
Spencer Steele '00 Lacrosse

2006

ar_hof06 Abby Allan '00 Soccer
Jim Lopusznick '00 Football
Theresa O'Connor '99 Softball
Christen Veach '97 Soccer

2005

ar_hof05 Matthew Callaghan '98 Lacrosse
Elizabeth Bower Curran '00 Volleyball
Jessica Grossarth '98 Basketball
Ian MacNeill '97 Cross Country
Jennifer McLaughlin Strauss '00 Volleyball

2004

ar_hof2004 Matthew Baron '92 Swimming & Diving
Hugh Coyle '88 Lacrosse

2003

ar_hof2003 Paul Davis Rugby Moderator
Greg Francis '97 Basketball
Kelli Hurley '98 Soccer

2002

ar_hof2002 Shannon Bowman '97 Basketball
Melissa Gassler '95 Tennis
Kara Burmaster Heckler '96 Soccer
Dr. John McCarthy Ice Hockey Coach

2001

ar_hof2001 Catherine Bassi-Desmarais '93 Swimming & Diving
Troy Bradford '89 Basketball
Dianne Nolan M.A.'89 Basketball Coach
Christine Fryer Paprocky '96 Basketball

2000

ar_hof2000 Frances Arthurs '95 Cross Country
Christopher McTague '95 Swimming & Diving
Bob Meyers '83 Football
Jack Smith '85 Ice Hockey

1999

ar_hof1999 Janet Kendall Douaire '86 Field Hockey
Kathleen Heller '91 Swimming & Diving
Michael McCann '94 Tennis
William Mraz '73 Lacrosse
Patrick Yerina '86 Basketball

1998

ar_hof1998 Dr. Joseph Grassi (posthumously) Tennis Coach
Jim McElderry '93 Soccer
Ralph Rehn '75 Basketball
James Turney '91 Swimming & Diving
Kim Zagajeski-Gallagher '91 Softball

1997

ar_hof1997 Lisa Mikelic '91 Basketball
Charles Phillips '67 Basketball
Patricia Sacca-Fabbri '91 Basketball
Michael Svab '90 Baseball

1996

ar_hof1996 Paul Barnes '67 Football Co-Founder
Jeffrey Gromos '87 Basketball
Arthur Kenney '68 Basketball

1995

ar_hof1995 Gary Dittrich '74 Basketball Coach
Stephen Festa '84 Ice Hockey
James Kuhlmann Soccer Coach
John McConachie '69 Golf
Arthur "A.J." Wynder '87 Basketball

1994

ar_hof1994 Michael Collins '77 Cross Country & Track
Christopher O'Connell '87 Swimming & Diving
Dana Pellegrino '88 Basketball & Softball
Alberto Zappala '82 Baseball & Soccer

1993

ar_hof1993 Peter DeBisschop '83 Basketball
James Hanrahan M.A.'52 Basketball Coach
Elizabeth Sterling '84 Basketball
Brendan Vane '79 Baseball

1992

ar_hof1992 Carolyn Hodges '84 Basketball
Rev. Victor Leeber, S.J. Service to Athletics
Thomas Meyers '82 Football

1991

ar_hof1991 William Barnes III '80   Baseball
Christopher Galvin '72   Rugby
Tony George '86   Basketball
Robert Hutter '63 Basketball

1990

ar_hof1990 Fred Barakat Basketball Coach
Katrina Fields '85 Basketball

1989

ar_hof1989 Kim Fisher '78 Basketball
Mark Longwell '82 Soccer
Joseph Miko '51 Basketball, Cross Country
& Track
Mary Rowe Service to Athletics

1988

ar_hof1988 John Keefe Cato '82 Baseball
Craig Leach '81 Football

1987

ar_hof87 Michael Beaudoin '79 Baseball
Robert Brennan Sr. Service to Athletics
Nicholas Macarchuk '63 Basketball
Donna Margine '81 Basketball
Edmund Sybertz '72 Ice Hockey
Jerome Williams '80 Basketball

1986

ar_hof86 Stephen Balkun '78 Basketball
Brian Burke '68 Football
Patrick Burke '66 Basketball
Robert Ciccone '77 Baseball
Jean-Guy Laflamme '72 Ice Hockey

1985

ar_hof85 Joseph DeSantis '79 Basketball
Robert Kownacki '78 Baseball
James Monahan '72 Ice Hockey
Mark Young '79 Basketball

1984

ar_hof84 Michael Branch '66 Basketball
C. Donald Cook '63 Service to Athletics
Arthur Crawford '61 Basketball
Raymond Kelly '75 Basketball
Lawrence Puzzo '73 Lacrosse

1983

ar_hof83 George Bisacca Athletic Director
& Basketball Coach
Robert Jenkins '62 Basketball
Joseph Kehoe '52 Basketball
Robert Markovic '54 Basketball
Joseph von Ehr '74 Cross Country & Track

1982

ar_hof82 John Barry '62 Cross Country & Track
Norbert Fahey Jr. '53 Baseball & Basketball
Thomas Finch '71 Baseball & Basketball
Robert Gerwien '55 Basketball
William Granata '69 Baseball & Football
George Groom '73 Basketball
William Jones '68 Basketball
Frank Magaletta '70 Basketball
John O'Connell '55 Basketball
John Redway '59 Baseball
John Ryan '74 Basketball